Newsletter

Send Your e-mail address to receive info about workshops.

 
 

 
 
 
 

Expedition Kaua'i & Moloka'i


Hawaiian traditions practice on Kaua'i and Moloka'i

Molokai - Wyspa czarowników

Moloka'i powstała z dwóch wulkanów, z których część jednego osunęła się do oceanu półtora miliona lat temu. Pozostałość wulkanu utworzyła najwyższy klif na świecie - kolejne miejsce na Hawajach, które służyło za scenerię filmu Jurassic Park!

Wyspa Moloka'i wybrana została przez magazyn National Geografic za dziesiątą ze 111 wysp na świecie, które warto odwiedzić na Ziemi! Zapiera dech pięknem tropikalnych krajobrazów.

Kwiatem symbolizującym Moloka'i jest biały kwiat kukui. Powierzchnia Moloka'i to 673 km2, z najwyższym wzniesieniem Kamakou 1512 m npm i populacją 7000 mieszkańców. Miasteczkiem, gdzie skupia się całe życie towarzyskie wyspy jest Kaunakakai, niewielki port.

Przydomek „Przyjazna wyspa” otrzymała Moloka'i w czasach kolonizacji przez białych osadników. Biali ludzie przywieźli na Hawaje trąd, a następnie, aby izolować chorych, utworzyli na Moloka'i kolonię dla zarażonych. Współcześnie nie odnotowuje się przypadów trądu, a rodziny żyjące w Kalaupapa są potomkami tych, którym udało się przeżyć.

Trudna sława Molokai miała swoje dobre strony - dziś jest to wyspa ze stosunkowo wysokim procentem rdzennych mieszkańców Hawajów. Znana jest silna Mana - moc duchowa ludzi z Moloka'i. Żegnamy Moloka'i na plaży Papohaku - jedną z najpiękniejszych na Hawajach.

Kauai - Wyspa Wodospadów i Kanionów

Legedy przekazują, że nazwa wyspy oznacza "ukochane dziecko" - dosłownie "miejsce wokół szyi" czyli tam, gdzie ojcieć przytula swoje dziecko.

Kauai jest najbardziej zieloną z wysp hawajskich. Wyjeżdza się stąd ze wspomnieniem zieleni bujnej, soczystej i wszechobecnej. Oraz wodospadów, jak wstążki mieniących się na czerwonawych zboczach Kanionu.

Kauai jest najstarszą z łańcucha wysp hawajskich.

Ma powierzchnię 1430 km2. Najwyższe wzniesienie, wygasły wulkan Kawaikini mierzy 1598 m npm. Na Kauai znajduje się drugie na ziemi najbardziej mokre miejsce na świecie - z rocznymi opadami siegającymi 11,700 mm - w dolinie Mount Wai'ale'ale. Intensywne opady stworzyły w centralnej części wyspy kanion Waimea. Znany jest po tej stronie świata jako Wielki Kanion Pacyfiku. Nagie ściany kanionu są instensywnie czerwone, z połyskującymi w tęczowym blasku dziesiątkami wodospadów..

Dla praktujących hula jest na Kauai miejsce magiczne - najstarsza i najważniejsza świątynia poświęcona bogini Laka, opiekunki świątynnego tańca Hula. Trafić tam można z plaży Ke'e.

Dramatyczna sceneria kanionów, ukrytych plaż, do których dopłynąć można tylko kajakiem, szlaki dla zapalonych wędrówców prowadzące wprost do ukrytych w górach wodospadów - to jest Kauai.

Aloha

Kauai & Molokai expedition & practice: "Traditions on Hawaii" all rights reserved CCRC.TM, 2016
Home •  Training •  Hawaii Expedition •  Articles •  News •  Links •  Disclimer •  Disclosure •  Cooperation •  Contact • 
Traditional Hooponopono - Hawaiian Studies                                  Hawaiian Traditional Hooponopono - copyrights © by CCRC.TM, all rights reserved 1992 - 2016
email: info@e-hooponopono.com
.